gorsel-22

BİZE EN ÇOK SORULAN SORULAR

Kurulduğumuz günden bu yana bize en çok sorulan soruları sizler için derledik.

Ayrıntılı bilgi almak için lütfen bizimle iletişime geçin.

1) Yazılımın kurulumu ne kadar zaman alır? Dinamo ERP kurulumu son derece kolay bir yazılımdır, SQL server kurulumu da dahil olmak üzere yaklaşık 2 saatte kurulum tamamlanır.
2) Database olarak ne kullanılması gerekiyor, hangi database'lerde çalışıyor?
Yazılım veri tabanı bağımsız bir tasarıma sahiptir. Şu ana kadar test edilen veri tabanları; MSSQL, Oracle, Progress OpenEdge, Firebird, Access’dir. Ancak müşterilerimizde MSSQL ve Oracle kullanmaktadır.
3) Nasıl bir sunucu/server sistemi gerektiriyor?
Dinamo ERP veri tabanlarının kurulabildiği her sunucuda çalışmaktadır.
4) Nasıl bir istemci/client sistemi gerektiriyor?
Dinamo ERP Windows önyüzlü bir yazılımdır. Windows işletim sistemlerinde doğrudan Android ve iOS işletim sistemlerinde ve web önyüzünde uzak bağlantı yöntemiyle ( remote application, application virtualization) çalışmaktadır.
5) Hangi dil ile yazılmıştır?
Dinamo ERP, C++, C# programlama diliyle yazılmıştır, ancak programın özelleştirmesi VBScript ve JavaScript ile yapılmaktadır.
6)Açık Kaynak kodlu mu?
Yazılımın çekirdeği C++, C# ile VBScript ve JavaScript kullanılarak yazılmış olup açık kaynak kodlu değildir. Ancak yapılan tüm özelleştirmeler açık kaynak kodludur. software-ag-slide
7)Ne kadar zamanda kullanıma alabiliriz?
Yazılımın uyarlama / implementasyon süreci; kullanıma alınacak modüllere ve yapılacak özelleştirmelere göre farklılık gösterir. Ancak geçmişteki proje deneyimlerimize göre ilk sonuçların alınması 1-3 ay, üretim yapan bir firmanın tüm faaliyet alanlarının kapsanması ise yaklaşık 3 yıl kadar sürebilmektedir. Bu sürenin daha çok yazılımı kullanacak firmanın konuya konsantrasyonuna ve mevcut ERP kültürüne bağlı olduğunu gözlemlemekteyiz. Pazarın ve iş hayatının değişen koşullarına göre yazılım da sürekli geliştirilmektedir. Dinamo ERP'deki yeni yazılım geliştirmelerin kullanıma alınması, müşterilerimizin her yıl yazılım teknolojisinde birkaç basamak yukarı tırmanması ve projenin devamı niteliğinde düşünülmektedir.
8) Yazılımı kiralayarak da kullanabilir miyiz?
Yazılım kiralanarak da kullanılabilmektedir.
9)Eğitim, uyarlama ve destek hizmetlerini kimlerden alabiliriz?
Eğitim,uyarlama ve destek hizmetlerini Birleşik Yazılım teknik ekibinden veya çözüm ortaklarından alabilirsiniz.
10)Bakım anlaşmasına neler dahil?
Bakım anlaşması; yazılıma yapılan tüm eklentiler, tüm yeni modüller, tüm geliştirmeleri kapsamaktadır. Örneğin; son yıllarda e-dönüşüm kapsamı içinde ticaret hayatımıza giren e-fatura, e-defter ve e-arşiv geliştirmeleri için kullanıcılarımız her hangi bir modül satın almak zorunda kalmamış, bakım anlaşması dahilinde bu yeni modülleri ek bir lisans ücreti de ödemeden, sadece gerekli eğitimi alarak sistemlerine dahil etmişlerdir.
11)Bakım anlaşmasına neler dahil değil?
Bakım anlaşmasına her türlü danışmanlık, eğitim, özelleştirme ve diğer her türlü hizmet dahil değildir. Birleşik Yazılım'dan alınan hizmetler saat bazında ayrıca ücretlendirilir.
12)Hangi modülleri içeriyor?
Mali işler; finans, konsolidasyon, IFRS raporlama, yasal defterler, ön muhasebe işlemleri (nakit, çek senet, banka vs), maliyet muhasebesi, mali muhasebe, sabit kıymetler, bütçe kontrol. Lojistik; üretim, tüm satınalma, satış, üretim ve transfer işlemleri, farklı ölçüm birimleri, paketleme ve amblaj biçimleri, depo ve depo içi lokasyon takibi, ürün konfigüratörü, yarı mamül izlenebilmesi, lot ve seri takibi, barkodlama, malzeme veya ürün rezarvasyonu, sevk, depo sayımı, stok yaşlandırma analizleri, fason ve demontaj işlemleri. Üretim; üretim planlama, mühendislik tanımları, ürün ağaçları, iş emirleri, MRP, sipariş tipi üretim, birebir üretim, kapasite planlama, karar destek sistemi ile planlama, gerçekleştirme bildirimleri, üretimden bilgi toplama, OEE Analizleri, arıza,durma ve fire sebepleri analizi, ürün geliştirme (yaşam döngüsü yönetimi) Satış; hazır kurgulanmış tekliflendirme ve sipariş süreci, satış koşulları tanımlama, fiyat listeleri, nakliye ve ambalaj, sevk adresi tanımları, ürün şartnamesi, proje bazlı tekliflendirme, satış öngörüleri, yeni ürün tekliflendirmesi, yeni ürün maliyet analizi. Satınalma; hazır kurgulanmış satınalma talebi, satınalma teklifi ve satınalma sipariş süreci, italat, hazıredim. CRM; tüm CRM aktivitelerinin takibi, uzun vadeli planlama, kontakt, fırsat, kampanya, iş ortağı ve rakiplerin tanımlanması ve takip edilmesi. İnsan kaynakları ve personel bordrosu; departman, görev tanımları, işe alım, yetkinlik, aday ve işe alım sınavı tanımları, disiplin kayıtları, zimmet ve kaza dosyaları, izin ve devamsızlık tanımları, personel eğitimi, kurum, eğitmen ve kurs tanımları, eğitim, planlama, sınav ve değerlendirme, kariyer planlama, performans yönetimi, iş geliştirme, öneri ve ödülleri, personel bordroları, toplu ücret değişikliği. Kalite; kalite kontrol planları, şartname ve protokol yönetimi, DÖF. Bakım; periyodik bakım, önleyici bakım, kestirimci bakım, cihaz, makine ve mekan tanımları, kalıp bakım prosedürleri, kalibrasyon yönetimi, kalıp baskı sayısı takibi. Servis; arızalı ürün ve cihaz servis kayıtları, garanti takipleri, müşteri şkayetleri analizi, yerinde servis yönetimi. İdari işler; araç takibi, ziyaretçi takibi, döküman takibi.